Τετάρτη 6 Απριλίου 2016

Μια νίκη πριν τους τελικούς…

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος αφού επικράτησε εύκολα του Πανναξιακού με 3-0 σετ στο Ρέντη.
Το πρώτο βήμα από τα δυο που απαιτούνται για πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ (25-16, 25-17, 25-13 )του Πανναξιακού στο Ρέντη. Οι νταμπλούχες που αγωνίστηκαν χωρίς την Κατερίνα Γιώτα, πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και το Σάββατο θα πάνε στην Νάξο για τον 2ο ημιτελικό στοχεύοντας στην νίκη με την οποία θα σφραγίσουν την παρουσία τους στους τελικούς, όπου θα διεκδικήσουν το 4ο σερί πρωτάθλημα (και κατ’ επέκταση 4ο διαδοχικό νταμπλ).
Από νωρίς τον έλεγχο...
Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση και έτρεξαν ένα σερί 5-0, αλλά στη συνέχεια ο Πανναξιακός αντέδρασε και απάντησε με δικό του σερί (6-0) με το οποίο μετέτρεψε το 7-4 σε 7-10 στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς. Από κει και πέρα η Τσβετάνοβα ισοφάρισε σε 12-12 και η Κωνσταντίνου με νέα επίθεση έδωσε ξανά το προβάδισμα (13-12). Ο Ολυμπιακός πήγε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με +4 (16-12) στο σημείο που οι νταμπλούχες έδειχναν ότι αποκτούν ξανά τον έλεγχο του αγώνα. To γεγονός αυτό επιβεβαίωσαν στην εξέλιξη του σετ το οποίο κέρδισαν άνετα με 25-16.
Με χαρακτηριστική ευκολία!
Στο δεύτερο σετ ο Θρύλος ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές και προηγήθηκε γρήγορα με 13-4 αφού λειτουργούσε υποδειγματικά σε όλους τους τομείς. Χωρίς να συναντήσεις δυσκολίες έφτασε στο 25-17 ενώ άνετη ήταν και η επικράτηση στο 3ο σετ  με 25-13 . Στα θετικά καταγράφεται και η επανεμφάνιση της Κωνσταντίνας Βλαχάκη που πέρασε στον αγώνα στη διάρκεια του τελευταίου σετ.
Τα σετ: 25-16, 25-17, 25-,13