Δευτέρα 18 Απριλίου 2016

«Λάβα» ο Θρύλος στη Σαντορίνη!

Πιάνει «λιμάνι» την Πέμπτη το 4ο σερί, αφού ο Θρύλος επικράτησε με 3-1 σετ του Α.Ο. Θήρας και θα έχει την ευκαιρία να στεφθεί πρωταθλητής την ερχόμενη Πέμπτη (18:30) μπροστά στον κόσμο του.
Την δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-1 σετ (14-25, 15-25, 25-20, 13-25 ) του ΑΟ Θήρας στον 2ο τελικό της Α1 Γυναικών και πλέον χρειάζεται μια ακόμα νίκη για να πανηγυρίσει την κατάκτηση του 4ο σερί πρωταθλήματος και 4ου διαδοχικού νταμπλ. Αυτήν θέλει να πετύχει την ερχόμενη Πέμπτη (18:30) στο Ρέντη στο 3ο ματς για να στεφθεί πρωταθλητής μπροστά στον κόσμο του.  Κατά τα λοιπά στο 2ο τελικό του πρωταθλήματος αποτυπώθηκε ξεκάθαρα και για πολλοστή φορά η διαφορά κλάσης και ποιότητας που χωρίζει τον Ολυμπιακό από τους υπόλοιπους ανταγωνιστές του.  Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν πολύ δυναμικά και ήταν εντυπωσιακές στα δυο πρώτα σετ τα οποία κέρδισαν δια… περιπάτου με 14-25 και 15-25. Στο 3ο οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση του Ολυμπιακού και μείωσαν σε 2-1. Αλλά ο Ολυμπιακός επανήλθε δυναμικά στο 4ο σετ το οποίο πήρε επίσης με ευκολία για να φτάσει στο τελικό 3-1.
Με σοβαρότητα από την αρχή!
Αρκετά δυνατό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση με τις «ερυθρόλευκες» να πιέζουν στο σερβίς και να δημιουργούν προβλήματα στην υποδοχή του Α.Ο. Θήρας. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το σερί 4-0 με το οποίο προηγήθηκε ο Θρύλος και το +3 στο πρώτο τεχνικό άουτ (5-8). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν (9-9, 10-10), αλλά ο Ολυμπιακός ανέκτησε ξανά προβάδισμα τρέχοντας ένα νέο σερί 5-0 για να φτάσουν στο 11-16. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ανέβασε ακόμα περισσότερο «στροφές» στην εξέλιξη του σετ και έφτασε με χαρακτηριστική ευκολία στο 25-14.
Ασταμάτητος και στο 2ο σετ!
Στο δεύτερο σετ η Σαντορίνη προηγήθηκε 2-0 αλλά η απάντηση του Θρύλου ήταν… άμεση καθώς το μετέτρεψε σε 2-8 με ένα σερί 8-0.  Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι «ερυθρόλευκες» που δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον αντίπαλο τους και πήραν με χαρακτηριστική ευκολία και το δεύτερο σετ με 15-25.
Μείωσε ο Α.Ο. Θήρας
Ο Α.Ο. Θήρας μη έχοντας άλλα περιθώρια στο 3ο σετ, εμφάνισε σημάδια αντίδρασης και προηγήθηκε με 10-6 αφού είχε βελτιώσει την υποδοχή του και άσκησε μεγαλύτερη πίεση στην επίθεση. Από κει και πέρα ο Ολυμπιακός επέστρεψε αφού μετέτρεψε το 12-8 σε 12-13 περνώντας για δεύτερη φορά  μπροστά στο σκορ στο 3οσετ μετά το 2-3 και προηγήθηκε με 12-14. Ακολούθησε ένα σερί του Α.Ο. Θήρας με το οποίο αρχικά ισοφάρισε σε 15-15 και εν συνεχεία πήγε μπροστά με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκες» στη συνέχεια υπέπεσαν σε ορισμένα λάθη και έχασαν την συγκέντρωσή τους με αποτέλεσμα να πάρουν το σετ οι γηπεδούχες με 25-20 και να μειώσουν σε 2-1.
Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός εμφάνισε ξανά το καλό αγωνιστικό του πρόσωπο και μπήκε πολύ δυνατά με εμφανή διάθεση να… τελειώσει τη διαδικασία. Το γρήγορο 0-6 μαρτυρούσε τις διαθέσεις των παικτριών του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς που συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι να φτάσουν στο τελικό 13-25 που τις φέρνει μια νίκη… μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος!
Τα σετ: 14-25, 15-25, 25-20, 13-25
Η διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 11-16, 12-21, 14-25
2ο σετ: 2-8, 7-16, 12-21, 15-25
3ο σετ: 8-5, 16-15, 21-15, 25-20
4ο σετ: 4-8, 7-16, 11-21, 13-25

Χριστοδούλου: «Να το σηκώσουμε μπροστά στον κόσμο μας»
Η αρχηγός του Ολυμπιακού, Στέλλα Χριστοδούλου δήλωσε μετά το ματς: «Σίγουρα κάναμε μια πολύ σπουδαία νίκη μέσα σε μια δύσκολη έδρα. Περιμέναμε ότι η Σαντορίνη θα παίξει καλό βόλεϊ. Μετά το 2ο σετ όπου είχαμε μια χαλάρωση, μπήκαμε δυναμικά στο 4ο και «καθαρίσαμε» το παιχνίδι. Τώρα θέλουμε να πάρουμε το πρωτάθλημα μέσα στην έδρα μας όπως και πριν από δυο χρόνια. Θέλουμε να σηκώσουμε τον τίτλο μπροστά στον κόσμο μας και να ξαναζήσουμε τα ίδια έντονα συναισθήματα».
Γιώτα: «Πέρσι στην Κυψέλη φέτος στο Ρέντη»
Η Κατερίνα Γιώτα δήλωσε μετά το ματς: «Πιστεύω ότι η Σαντορίνη άξιζε αυτή τη θέση στους τελικούς. Εμείς σήμερα πήραμε μια σημαντική νίκη και θέλουμε μια ακόμα για το νταμπλ.  Είναι δύσκολο μετά από δυο σετ που πήραμε πολύ εύκολα να κρατήσεις τη συγκέντρωσή σου. Σίγουρα τώρα θέλουμε να το σηκώσουμε στο Ρέντη και να είναι και ο κόσμος μας μαζί γιατί πέρσι το πήραμε στην Κυψέλη».