Τετάρτη 13 Απριλίου 2016

Θρύλε μπορούσες...

Η κατάληξη της προσπάθειας του Ολυμπιακού για να ολοκληρώσει μια ανατροπή που θα μνημονευόταν για δεκαετίες, έμεινε ημιτελής.

Οι Πειραιώτες που προηγήθηκαν στην Πυλαία, έχασαν στις λεπτομέρειες το 2ο και το 3ο σετ με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα (3-1 σετ) από τον ΠΑΟΚ και να μείνουν εκτός τελικών του πρωταθλήματος.  Έτσι ολοκληρώθηκε η σειρά των ημιτελικών που αποτέλεσε διαφήμιση για το βόλεϊ αφού οι αθλητές των δυο ομάδων πρόσφεραν θέαμα υψηλού επιπέδου. Ο Ολυμπιακός που τη φετινή χρονιά φανέρωσε αρκετές φορές τεράστια ψυχικά αποθέματα και πρόσφερε στιγμές χαράς στους φίλους της ομάδας, παρότι κέρδισε 5 φορές των ΠΑΟΚ (και έχασε τρεις φορές από τους Θεσσαλονικείς) και κατέκτησε το Λιγκ Καπ και το Κύπελλο Ελλάδας, είχε την ευκαιρία να πετύχει μια ακόμα σπουδαία νίκη.
Προηγήθηκε ο Ολυμπιακός!
Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ ο Ολυμπιακός βρισκόταν πίσω στο σκορ, αφού είχε χαμηλά ποσοστά στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάνε μπροστά με 8-5 και 16-13 στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ ωστόσο οι Πειραιώτες βελτίωσαν αισθητά την υποδοχή τους και με κορυφαίους τους Σπίνου, Όγκουρτσακ και Φιλίποφ ξεκίνησαν την προσπάθεια αντεπίθεσης. Από το 19-16 με το οποίο βρέθηκε να χάνει ο Ολυμπιακός, ισοφάρισε (μετά το 5-5) σε 20-20 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με τους διαδοχικούς πόντους του Σπίνου (20-21). Το επιμέρους 7-2 που έτρεξε ο Θρύλος τον έφερε από το 19-16 στο 21-23 μετά από επίθεση του Φιλίποφ. Ακολούθησε μπλοκ άουτ του Έγκλεσκαλνς για το 22-23 και ο Σπίνου διαμόρφωσε το 22-25 με το οποίο προηγήθηκε ο Θρύλος μέσα στην Πυλαία.
Αντί για 0-2, 1-1!
Στο δεύτερο σετ οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά και απέκτησαν τον έλεγχο, έχοντας το προβάδισμα (3-8, 9-13), όμως στην εξέλιξή του έχασαν την συγκέντρωσή τους, είχαν κενά διαστήματα και επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να επανέλθει. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να ισοφαρίσουν οι Θεσσαλονικείς σε 15-15 και να προηγηθούν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στο +4 (21-17) αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 22-22. Όμως η προσπάθεια ανατροπής δεν ολοκληρώθηκε αφού δυο σερί πόντοι του από τον Σμαραγδή και τον Σεπέδα διαμόρφωσαν το 22-24 και ακολούθως προέκυψε το 23-25 για την ισοφάριση σε 1-1.
«Χάρισε» και το 3ο σετ…
Πόντο πόντο πήγαιναν στο ξεκίνημα του 3ου σετ οι δυο ομάδες με τον Ολυμπιακό να μετατρέπει το 4-3 σε 4-6 και να πηγαίνει μπροστά με 7-8 ύστερα από πόντο του Όγκουρτσακ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι Πειραιώτες που έλεγχαν και αυτό το σετ υπέστησαν μπλακ άουτ μετά το 19-21 με το οποίο προηγούνταν και βρέθηκαν πίσω με 23-21 μετά από διαδοχικούς πόντους του Σεπέδα για να χάσουν τελικά με 25-22.
Αυτή την φορά δεν αντέδρασε…
Στο 4ο σετ  ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει σε 2-2, αφού από το 16-13 οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τη συγκέντρωσή τους υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και πλήρωσαν την επιθετική δυστοκία. Το τελικό 25-18 διαμόρφωσε το 3-1 σετ υπέρ του ΠΑΟΚ .

Τα σετ: 3-1, 22-25, 25-23, 25-22, 25-18