Σάββατο 23 Απριλίου 2016

"Αυτοκτόνησαν" τα κορίτσια του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-3 και 10-7 της Oυίπεστ στον ημιτελικό του Final-4 της Euroleague αλλά με επί μέρους σκόρ 1-5 στην τελευταία περίοδο έχασε (11-12) και αποκλείστηκε από τον τελικό.

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού έδειχναν το φαβορί μέσα στην πισίνα απέναντι στην Oυίπεστ για να προκριθούν στον τελικό του Final-4 της Euroleague και να υπερασπιστούν τον τίτλο τους. Προηγήθηκαν με 7-3, ενώ έκλεισαν την τρίτη περίοδο με 10-7. Ωστόσο μέσα στα πρώτα 4'10" της τελευταίας περιόδου δέχθηκαν ένα επί μέρος 5-1.

Το σκορ έγινε 12-11 για την Ουγγρική ομάδα και δεν άλλαξε στα τελευταία 3'50" του ημιτελικού. Στα 3" πριν το τέλος μάλιστα, η Ασημάκη βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι από την αντίπαλη τερματοφύλακα, ανενόχλητη καθώς ο Ολυμπιακός είχε παίκτη παραπάνω, αλλά δεν μπόρεσε να την νικήσει και να στείλει το ματς στην παράταση.

ΟΥΙΠΕΣΤ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 12-11

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-4, 2-3, 5-1

Ούιπεστ: Κούνα 1, Άνταλ 2, Κιστελέκι 2, Κέστελι 3, Τοτ 2, Κσαμπάι 1, Τάκακς 1

Ολυμπιακός: Ελευθεριάδου 3, Αβραμίδου 3, Ασημάκη 1, Έμολο 1, Έγκενς 2, Μπιανκόνι 1

Επιμέλεια: sport24.gr