Δευτέρα 4 Απριλίου 2016

Πάντα πρώτος…

Ο Ολυμπιακός νίκησε 77-72 τον Απόλλωνα εκτός έδρας σε ματς για την 25η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και παρέμεινε πρώτος στη βαθμολογία. Κορυφαίος ο Βασίλης Σπανούλης.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο με τη διαφορά να φτάνει στους 21 πόντους. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες δεν ήταν το ίδιο καλοί με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν τη διαφορά, αλλά τελικά με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να φτάνει στη νίκη.
Η ΑΜΥΝΑ: Η άμυνα του Θρύλου ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν τους γηπεδούχους στους 27 πόντους παίζοντας καταπληκτική άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο, όμως, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έπαιξαν την άμυνα που θέλει ο προπονητής τους και δέχτηκαν  28 πόντους και έδωσαν στον Απόλλωνα το δικαίωμα να μπει ξανά στο ματς.
Η ΕΠΙΘΕΣΗ:  Η επίθεση λειτούργησε καλά, ιδιαίτερα στη δεύτερη περίοδο που ήταν και η καλύτερη για τον Ολυμπιακό. Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός πέτυχε 29 πόντους με τον Ντάριους Τζόνσον-Όντομ να βάζει τους 13 σε αυτό το διάστημα.
Ο MVP:  Ο Βασίλης Σπανούλης. Για ακόμη ένα παιχνίδι ο αρχηγός του Θρύλου ήταν εξαιρετικός τελειώνοντας τα παιχνίδι με 15 πόντους και 9 ασίστ.
TI ΚΡΑΤΑΕΙ, ΤΙ ΠΕΤΑΕΙ: Κρατάει το πρώτο ημίχρονο και πετάει το δεύτερο. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα κάνοντας υγιεινό περίπατο. Στο δεύτερο μισό, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν δικαιώματα στους γηπεδούχους.
Δεκάλεπτα: 13-19, 27-48, 55-64, 72-77

Απόλλωνας Πάτρας (Μέξας): Αργυρόπουλος 14 (2), Ντίλαρντ 16 (3), Κουζέλογλου, Μέιερ 15 (3), Γουντς 10, Πάλμπλαντ 5 (1), Τζαουάρα, Λαμπρόπουλος 2, Σάντλερ 10 (2).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15 (9ασ), Μιλουτίνοφ 1 (2ριμπ), Αγραβάνης 9 (3), Μάντζαρης 12 (1), Παπανικολάου 5 (1τριπ, 8ριμπ), Τζόνσον-Όντομ 13 (3), Χάντερ 9 (6ριμπ), Παπαπέτρου 3, Στρόμπερι 4 (2ασ), Γουόρικ 3, Χάκετ 3 (1τριπ, 2ριμπ).