Σάββατο 10 Ιανουαρίου 2015

"Πατάει γκάζι" στο τέλος

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει νικηφόρα στην Euroleague και το Euroleague Greece σάς παρουσιάζει σε ποιο δεκάλεπτο γίνεται καλύτερα η δουλειά για τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη έκανε τα πράγματα πολύ απλά, παίρνοντας τη νίκη με 81-58. Και μπορεί να εξασφάλισε τη νίκη από το τρίτο δεκάλεπτο, όμως και στην τέταρτη περίοδο φρόντισε να είναι εξίσου αποτελεσματικός. Μια περίοδος (η τέταρτη) η οποία του ταιριάζει.

Η τελευταία πρόταση δεν είναι κάτι το αυθαίρετο. Τουναντίον, οι Πειραιώτες ανεβάζουν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με εξαίρεση την εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα, όπου πέτυχαν μόλις 12 πόντους σε αυτό το χρονικό σημείο (η χειρότερη φετινή επίδοση σε νικητήριο παιχνίδι του Ολυμπιακού), έχουν δείξει σταθερότητα σε αυτό το δεκάλεπτο.

Σε επτά από τα δέκα παιχνίδια τους έχουν πετύχει πάνω από 20 πόντους, με κορυφαίες επιδόσεις αυτές απέναντι σε Γαλατασαράι και Αρμάνι Μιλάνο, όπου πέτυχαν 25 πόντους σε δέκα αγωνιστικά λεπτά. Έτσι, ο μέσος όρος πόντων που παίρνουν από το δεκάλεπτο αυτό είναι 19,9. Όλα αυτά στο δεκάλεπτο στο οποίο κρίνεται κάθε αναμέτρηση.

Στον πίνακα που ακολουθεί μπορείτε να δείτε με αριθμούς τι συμβαίνει στις τέταρτες περιόδους κάθε νικηφόρας αναμέτρησης των "ερυθρόλευκων".