Σάββατο 13 Δεκεμβρίου 2014

Νίκη και πρωτιά με σούπερ άμυνα

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 64-59 τον Ερυθρό Αστέρα στην ένατη αγωνιστική της πρώτης φάσης της Ευρωλίγκας και εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλο. «Πάρτι» από 12.000 φιλάθλους στις εξέδρες του ΣΕΦ.

Μέσα σε μια… μαγική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν Έλληνες και Σέρβοι φίλαθλοι η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επιβλήθηκε 64-59 του Ερυθρού Αστέρα και «κλείδωσε» την πρωτιά στον  όμιλο.

Το ματς δεν άρχισε καλά για τους Πειραιώτες καθώς οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν άστοχοι και νευρικοί στο ξεκίνημα με αποτέλεσμα ο Ερυθρό Αστέρας να προηγηθεί με 13-16 με τον Μπόμπαν Μαριάνοβιτς να είναι ασταμάτητος.

Σπανούλης και Λαφαγιέτ βοήθησαν επιθετικά ώστε ο Θρύλος να μειώσει σε 27-28 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες συνέχισαν αν είναι άστοχες στο τρίτο δεκάλεπτο και έτσι το σκορ παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα με την ομάδα του Ράντονιτς να διατηρεί το προβάδισμα (42-48 στο 30’). Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Πειραιά με τους Λαφαγιέτ, Σλούκα και Σπανούλη γύρισε το παιχνίδι και έφτασε τελικά στη μεγάλη νίκη με 64-59.

Μετά το τέλος του ματς οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν και χαιρέτησαν τους οργανωμένους οπαδούς τόσο του Θρύλου όσο και του Ερυθρού Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 27-28, 42-48, 64-59.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7 (1), Χάντερ 6, Ντάνστον 4, Σπανούλης 15 (2), Σλούκας 9 (5ασ.), Αγραβάνης 4, Μάντζαρης, Καββαδάς 2, Λαφαγέτ 11 (3), Ντάρντεν 4, Λοτζέσκι 2.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 2, Ρέμπιτς, Ντάνγκουμπιτς 8 (2), Μίτροβιτς 11 (1), Λάζιτς 3 (1), Μπλάζιτς 5 (1), Κάλινιτς 10 (2), Μαριάνοβιτς 17, Τέγιτς, Τζένκινς, Γιόβιτς, Ζίρμπες 3.