Δευτέρα 26 Μαΐου 2014

ΤΟΝ ΙΣΟΠΕΔΩΣΕ!!!!

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στον δεύτερο τελικό των πλέι οφ κόντρα στον Παναθηναϊκό, νίκησε 89-64 και έκανε το 1-1 στη σειρά.

Η ομάδα μας άρχισε εντυπωσιακά το παιχνίδι. Πρίντεζης και Λοτζέσκι ήταν ασταμάτητοι επιθετικά, η άμυνα λειτουργούσε υποδειγματικά και έτσι στην πρώτη περίοδο ο Θρύλος κατάφερε να στείλει τρεις φορές τη διαφορά στο +17 με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 29-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα ήταν η ίδια. Ο Σπανούλης άρχισε να εκτελεί και να δημιουργεί για τους συμπαίκτες του, ο Πέτγουεϊ με τον Σερμαντίνι έδωσαν σημαντικές βοήθειες και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 48-29 στο ημίχρονο.

Και στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο. Η διαφορά με καλάθι και φάουλ  του Σέντρικ Σίμονς έφτασε το +23 (63-40) για τον Θρύλο. Σε όλη την τρίτη περίοδο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατήρησε τη διαφορά κοντά ή και πάνω από τους 20 πόντους με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται 67-46 υπέρ του Θρύλου.

Περπέρογλου και Σλούκας συνέχισαν να ευστοχούν πίσω από τα 6.75 και η διαφορά έφτασε στους 25 πόντους (75-50) στο 33’.

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά έφτασε τους 27 πόντους (82-55) στο 35’ με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη. Ο Ολυμπιακός τελικά έφτασε στη νίκη με 89-64 και έκανε το 1-1 στη σειρά των τελικών. Επόμενο παιχνίδι την Πέμπτη  (29/5) στο ΟΑΚΑ.

Δεκάλεπτα: 29-12, 48-29,  67-46, 89-64.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 10 (2), Σερμαντίνι 3, Ντάνστον 12 (3ριμπ, 2κοψ), Σπανούλης 12 (2τριπ, 4ριμπ, 4ασ), Περπέρογλου 5 (1τριπ, 3ριμπ), Παπαπέτρου, Σλούκας 5 (1τριπ, 3ριμπ, 3ασ), Κόλινς 2, Σίμονς 3 (8ρθμπ, 1κοψ), Λοτζέσκι 8 (2τριπ, 2ριμπ, 2ασ), Πρίντεζης 18 (2τριπ, ), Μάντζαρης 11 (3τριπ, 6ριμπ, 1ασ, 2κλεψ) .

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 4, Κάρι 3 (1), Φώτσης 8, Ούκιτς 2, Λάσμε 4, Μαυροκεφαλίδης 17, Διαμαντίδης 12 (2), Γιάνκοβιτς 4, Ματσιούλις 8 (1), Ράιτ 2.