Δευτέρα 10 Μαρτίου 2014

Πρώτος σε μετάλλια στην Κολύμβηση ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε 15 μετάλλια στο Χειμερινό Πρωτάθλημα Κολύμβησης (9-12 ετών).

Ιστορία.. έγραψε η Ακαδημία Κολύμβησης του Ολυμπιακού στους Χειμερινούς Αγώνες για αθλητές 9-12 ετών που διεξήχθησαν στο Κολυμβητήριο της Νίκαιας από τις 7 έως τις 9 Μαρτίου. Η Ακαδημία μας κατέλαβε την 1η θέση στον πίνακα των μεταλλίων αφού τα "δελφίνια" της απέδειξαν πως είναι "αστέρια" και κατέκτησαν 9 χρυσά και 6 ασημένια μετάλλια. Ο σύλλογος μας ήταν 4ος στην Γενική Βαθμολογία των Αγώνων σε σύνολο 53 σωματείων (1300 αθλητές) ενώ ήταν 1ος στα Αγόρια (12 ετών) και 3ος στα Αγόρια (9 ετών).

Ο Ολυμπιακός έδειξε πως διαθέτει σπουδαίο υλικό στην Ακαδημία του και με σωστή δουλειά τα παιδιά αυτά θα "ανέβουν" στην αγωνιστική ομάδα και θα συνεχίσουν την τεράστια παράδοση που υπάρχει στην Κολύμβηση. Η δουλειά τα τελευταία χρόνια στην Ακαδημία αποδίδει καρπούς και ο Ολυμπιακός είναι πλέον στους κορυφαίους και στο κομμάτι των Ακαδημιών. Στόχος της Ακαδημίας μας δεν είναι βέβαια μόνο η αγωνιστική πρόοδος των αθλητών αλλά και να διαπρέπουν στα μαθήματα τους και στην κοινωνία με την συμπεριφορά τους.

Τα χρυσά μετάλλια κατέκτησαν οι: Μπούνταλης Αναστάσιος (12 ετών, 50μ ελεύθερο), Χρήστου Γιάννης (12 ετών, 50μ ύπτιο, 100μ ύπτιο, 200μ ύπτιο), Παπαγεωργίου Βησσαρίων (11 ετών, 50μ πεταλούδα, 100μ πεταλούδα), 4Χ100μ ελεύθερο (12 ετών, Μπούνταλης Αναστάσιος, Φαινέκος Δημήτρης, Τσερώνης Ευθύμιος, Χρήστου Γιάννης), 4χ200μ ελεύθερο (12 ετών, Μπούνταλης Αναστάσιος, Φαινέκος Δημήτρης, Τσερώνης Ευθύμιος, Χρήστου Γιάννης), 4χ100 μικτή ομαδική (12 ετών, Χρήστου Γιάννης, Καλαντζής Ευάγγελος, Μπούνταλης Αναστάσιος, Τσερώνης Ευθύμιος).

Τα ασημένια μετάλλια κατέκτησαν οι: Καραντώνης Αθανάσιος (9 ετών, 50μ ελεύθερο), Μπούνταλης Αναστάσιος (12 ετών, 50μ πεταλούδα), Παρλιάρου Φωτεινή (12 ετών, 50μ πεταλούδα), Καραντώνης Αθανάσιος (9 ετών, 50μ πεταλούδα), Μπούνταλης Αναστάσιος (12 ετών, 100μ πεταλούδα), Παρλιάρου Φωτεινή (12 ετών, 100μ πεταλούδα).

Συνολικά ο Ολυμπιακός συμμετείχε στους Αγώνες με 41 αγόρια και κορίτσια και εκτός από τα μετάλλια τα μέλη της ομάδας μας πήραν 7 τέταρτες θέσεις, 5 έκτες, 3 έβδομες και 4 όγδοες.

Προπονητές τους είναι ο Δημήτρης Καλλής και η Νάντια Χυδηριώτη. Έφορος του τμήματος είναι ο Γιώργος Παπαδόπουλος και μάνατζερ ο Σπύρος Μπιτσάκης.