Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2014

Νίκη για την Φενέρμπαχτσε

Η  Φενέρμπαχτσε που αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι της Πόλης περνώντας από την έδρα της Εφές του Βαγγέλη Αγγέλου με 71-63, μπήκε για τα καλά στο  κόλπο των πλέι οφ, έχοντας μία νίκη λιγότερη από το «γκρουπ» της δεύτερης θέσης.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και αντίπαλος του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα,  παρότι εγκλωβίστηκε στο ρυθμό των αντιπάλων της, στο τελευταία οκτάλεπτο του αγώνα έμοιαζε να παίζει δίχως αντίπαλο ανατρέποντας την εικόνα και χτίζοντας μία μικρή διαφορά που κατάφερε να τη διατηρήσει μέχρι και το τελικό 71-63.

Οι  δύο ομάδες για περισσότερο από 30 αγωνιστικά λεπτά εναλλάσσονταν στο σκορ δίχως κάποια να μπορέσει να ξεφύγει στο σκορ, με τους γηπεδούχους της Εφές να ελέγχουν καλύτερα το παιχνίδι και να το πηγαίνουν σε ρυθμό που θεωρητικά τους βόλευε.

Η  Φενέρ ωστόσο στο 35' χάρη σε τρίποντο του Λίνας Κλέιζα ξέφυγε για πρώτη φορά με 64-57. Ο ίδιος παίκτης με διαδοχικές βολές ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (58-69) περίπου ένα λεπτό πριν από το τέλος και ουσιαστικά έδωσε τέλος στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 39-41, 53-54, 63-71

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αγγέλου): Μπαλμπάι 4, Βασιλειάδης 10 (2), Μπατού, Ερντέν 1, Γκονλούμ 5, Σαβάνοβιτς 15 (4), Γκόρντον 13 (1τρ., 8ασ.), Πλάνινιτς 4, Μ. Μπιέλιτσα 11 (1)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 13 , Ονάν 2, Ν. Μπιέλιτσα 4, Μαχμούτογλου 3 (1), Κλέιζα 16 (2), Ζόριτς 8, Μπογκντάνοβιτς 17 (2), Πρέλντζιτς 8.