Κυριακή 20 Μαρτίου 2016

Πάτησε τον ΠΑΟΚ ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ για την 21η αγωνιστική της Volleyleague

Σε έναν αγώνα διαφήμιση για το βόλεϊ, ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση νίκησε σχετικά εύκολα τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ (25-21, 25-22, 25-16). Αν και βαθμολογικά ο αγώνας δεν είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον μιας και μετά την σημερινή απώλεια βαθμού της Κηφισιάς, η τελική κατάταξη με τον Ολυμπιακό στην πρώτη και τον ΠΑΟΚ στην τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου είχε κλειδώσει.
Ένας αγώνας ανάμεσα στις δυο αυτές ομάδες όμως, δεν είναι ποτέ αδιάφορος. Αυτό φάνηκε ιδιαίτερα στα δυο πρώτα σετ που Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ έπαιζαν στα ίσια, έχοντας και οι δυο φοβερή απόδοση, με τον Ολυμπιακό όμως στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο, να εμφανίζεται πιο έτοιμος, ήρεμος όταν ο ΠΑΟΚ πέρναγε μπροστά στο σκορ και σοβαρός στα κρίσιμα σημεία των σετ με αποτέλεσμα να είναι αυτός που τα κέρδιζε. Στο τρίτο και τελευταίο σετ, μετά το 8-3 και την διαφαινόμενη νίκη των ερυθρόλευκων, ο ΠΑΟΚ φάνηκε να ρίχνει λευκή πετσέτα αντικαθιστώντας τους βασικούς του, αφού όπως φάνηκε ο προπονητής του δικέφαλου, σκεφτόταν περισσότερο τον αγώνα του επόμενου Σαββάτου, για τον ημιτελικό του κυπέλλου ανάμεσα στις δυο ομάδες.
Οι ερυθρόλευκοι είχαν σε εξαιρετική ημέρα τους Έγκλεσκαλνς και Κοκκινάκη που πέτυχαν από 18 πόντους αμφότεροι με τον Μενέλαο να έχει εκπληκτικά ποσοστά στην επίθεση 70% με 14/20 προσπάθειες και τον Λετονό διαγώνιο 55% με 18/33 προσπάθειες. Καθοριστικός στην εξέλιξη του αγώνα ήταν και ο δεύτερος λίμπερο του Θρύλου, Κόνραντ Γκούζντα, ο οποίος με ορισμένες εκπληκτικές άμυνες σε επιθέσεις των Χιμένεθ και Σεπέδα, έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα του να κερδίσει πολλούς κόντρα πόντους.
Ο σημερινός αγώνας ήταν ο τρίτος των δυο ομάδων για φέτος με τους ερυθρόλευκους να έχουν κερδίσει και τους τρεις, ενώ το επόμενο Σάββατο θα αναμετρηθούν ξανά στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα Σετ: 25-21 (26’), 25-22 (29’), 25-16 (21’)

Διακύμανση
1ο Σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 25-21
2ο Σετ: 7-8, 16-14, 21-20, 25-22
3o Σετ: 8-3, 16-9, 21-14, 25-16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ρ. Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 6 (3/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φιλίποφ, Έγκλεσκαλνς 18 (18/33 επ), Κοκκινάκης 18 (14/20 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ - 25% άριστες), Όγκουρτσακ 9 (5/12 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ - 47% άριστες), Σπίνου 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 39% υπ - 22% άριστες), Τσουκ, Παπαδόπουλος.

ΠΑΟΚ (Γ. Καλμαζίδης): Χιμένες 10 (9/15 επ, 1 άσσος, 25% υπ - 25% άριστες), Κουρνέτας 2 (1/3 επ, 1 άσσος), Σεπέδα 10 (10/22 επ), Τακουρίδης 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λι 7 (5/10 επ, 2 άσσοι), Γιαμπλόνσκι 9 (9/18 επ, 54% υπ - 50% άριστες) / Γκαράς (λ, 58% υπ - 47% άριστες), Ντίνας, Τερζής, Σμαραγδής 1 (1/4 επ), Εφραιμίδης 2 (2/8 επ), Καρασαββίδης.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Ρομπέρτο Πιάτσα δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα στο osfp.gr:
“Σήμερα η ομάδα μου είχε εναν πραγματικά καλό αγώνα. Κάποιες εντυπωσιακές άμυνες απο τον Γκούζντα, κάποιες ξεχωριστές φάσεις που σαν ομάδα μπορέσαμε με καλύψεις να διαχειριστούμε υπέροχα. Η ομάδα ανεβαίνει, αλλά αυτό είναι το ένα βήμα, πρέπει να συνεχήσουμε με αυτό τον ρυθμό για το επόμενο Σάββατο, γιατί τότε μας περιμένει ενας πολύ διαφορετικός αγώνας. Σήμερα εμείς και ο ΠΑΟΚ ξεκινήσαμε κανονικά, αλλά χωρίς πίεση, κάτι που δεν θα συμβαίνει το Σάββατο που η πίεση της πρόκρισης είναι μεγάλη. Στα δυο πρώτα σετ ο αντίπαλος μας ξεκίνησε πολύ δυνατά, στο τρίτο έκανε κάποιες αλλαγές  γιατί σκεφτόταν το επόμενο Σάββατο, εγώ θέλω να σκέφτομαι την κάθε ημέρα ξεχωριστά.”

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Δημήτρης Σουλτανόπουλος δήλωσε στο osfp.gr μετά το τέλος του αγώνα:
“Ήταν ένα καλό παιχνίδι απο μεριά μας, η νίκη που κάναμε είναι σημαντική, δεν μας ενδιέφερε αν ο ΠΑΟΚ πέταξε λευκή πετσέτα στο τρίτο σετ, εμείς θέλαμε να κερδίσουμε τον αγώνα και να κάνουμε μια καλή εμφάνιση, για να βρούμε τον αγωνιστικό μας ρυθμό, εν όψει και του αγώνα του κυπέλλου και νομίζω οτι το δείγμα ήταν θετικό. Σαφώς και αυτή η νίκη παίζει σημαντικό ρόλο στην ψυχολογία μας μιας και φέτος έχουμε κερδίσει τον ΠΑΟΚ τρεις φορές.”

Ο λίμπερο του Ολυμπιακού Κόντραντ Γκούζντα δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα :
“Οι αγώνες μου με τον Ολυμπιακό είναι εμπειρία καριέρας και κάθε φορά νιώθω πως ανεβαίνω ένα σκαλοπάτι. Κρατήσαμε την πρώτη θέση και μπαίνουμε στην τελική ευθεία για το κύπελλο. Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα και πρέπει να κρατήσουμε τον ρυθμό μας και την συγκέντρωση μας σε υψηλά επίπεδα. Κάνουμε πολύ καλή δουλειά και αυτό φαίνεται στο γήπεδο”