Δευτέρα 19 Οκτωβρίου 2015

Ήττα στο ΟΑΚΑ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 73-69 από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ στη δεύτερη αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν… διαστημικό για τον Θρύλο. Με συνεχόμενα τρίποντα ο Θρύλος κατάφερε να προηγηθεί με 18-32 στο 10’. Στη δεύτερη περίοδο, όμως, η αστοχία κόστισε στους πρωταθλητές, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και μείωσαν σε 41-43 στο ημίχρονο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και το ματς πήγαινε πόντο-πόντο σε όλη τη διάρκεια της περιόδου που τελείωσε με 56-55 υπέρ του Παναθηναϊκού. Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα για το 67-57. Ένα σερί, όμως, 7-0, με τους Παπαπέτρου και Σπανούλη έγινε το 67-64. Αλλά ένα σερί 7-0 των γηπεδούχων μετέτρεψε το σκορ σε 71-64. Το τρίποντο του Σπανούλη στα 36’’ έκανε το 71-67. Tο τελικό σκορ βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με 73-69.

Δεκάλεπτα: 18-32, 41-43, 56-55, 73-69.

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς):  Πάβλοβιτς 10, Φέλντειν 12 (2), Γκιστ 7, Καλάθης 2, Κούζμιτς 8, Γιάνκοβιτς 7 (2), Φώτσης 11 (2), Ραντούλιτσα 11, Διαμαντίδης 5 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 13 (3τριπ, 2ριμπ), Σπανούλης 7 (1τριπ, 10ασ), Μιλουτίνοφ 2 (3ριμπ), Πρίντεζης 13 (1τριπ, 5ριμπ), Μάντζαρης 8 (2τριπ, 4ριμπ, 2κλεψ), Γιανγκ 6 (5ριμπ), Στρόμπερι 4 (3ριμπ), Αγραβάνης 3 (1), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 11 (5ριμπ), Αθηναίου.