Πέμπτη 4 Ιουνίου 2015

Στον τελικό ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός νίκησε 79-62 τον Άρη, έκανε το 3-1 στη σειρά των ημιτελικών κόντρα στους «κίτρινους» και προκρίθηκε στον τελικό των play off της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.  Κυριακή (7/6, 19:30, OTE TV) ο πρώτος τελικός στο ΣΕΦ κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος και νευρικός στο ξεκίνημα με κακές επιλογές στην επίθεση. Αποτέλεσμα ήταν ο Άρης να προηγηθεί με 18-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, οι Πειραιώτες βρήκαν ρυθμό επιθετικά και έτσι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να κάνουν το 39-43 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα. Λοτζέσκι, Λαφαγιέτ και Σπανούλης έδωσαν λύσεις επιθετικά και έτσι η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκε ακόμη και με 17 πόντους (42-59) με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη για το 51-65.

Έτσι, η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα μιας και ουσιαστικά ο νικητής είχε κριθεί. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τη διαφορά έως το τέλος της αναμέτρησης και έφτασαν στη νίκη-πρόκριση στον τελικό.

Δεκάλεπτα:  18-16, 39-43, 51-65, 62-79

Άρης (Πρίφτης):  Πάσαλιτς 3 (1), Τσιάρας 15 (1), Δήμας 3 (1), Ριντ 10, Τόμας 8 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 5, Βεζένκοφ 5 (1), Μπούρτος 9 (1), Σίμτσακ 2, Φλιώνης 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος):  Χάντερ 5 (4ριμπ), Ντάνστον 2 (8ριμπ), Σπανούλης 14 (7ασ), Ντάρντεν 3 (3ριμπ), Σλούκας 6 (6ασ), Λαφαγιέτ 7 (1τριπ), Λοτζέσκι 13 (1τριπ), Πρίντεζης  8, Αγραβάνης 8 (2), Μάντζαρης 8 (2τριπ, 5ριμπ), Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3.