Δευτέρα 23 Μαρτίου 2015

Με σούπερ άμυνα κόντρα στον ΚΑΟΔ

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 72-62  του ΚΑΟΔ για την 21η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και παραμένει μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με τους Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Μάντζαρη να σκοράρουν από μέση και μακρινή απόσταση. Έτσι η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφερε να προηγηθεί με 19-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι
  «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν ακόμη περισσότερο την άμυνα τους και έπειτα από σχεδόν εννιά λεπτά στη δεύτερη περίοδο είχαν δεχτεί μόλις  πέντε πόντους από τον ΚΑΟΔ. Έτσι έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (34-23) με το ημίχρονο να τελειώνει 36-27 υπέρ του Θρύλου.

Στο πρώτο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου η άμυνα των «ερυθρολεύκων» ήταν και πάλι υποδειγματική, αλλά η αστοχία στην επίθεση δεν επέτρεψε στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να ανοίξει ακόμη περισσότερο τη διαφορά. Έτσι στο 26’ το σκορ ήταν 40-33 υπέρ του Ολυμπιακού. Η αστοχία συνεχίστηκε, ο ΚΑΟΔ πλησίασε στο 44-41, αλλά με σερί 7-0
  το τρίτο δεκάλεπτο έληξε  51-41 με τρίποντο και φάουλ του Δημήτρη Κατσίβελη.

Κάθε φορά που ο ΚΑΟΔ προσπαθούσε να γίνει απειλητικός, Λοτζέσκι και Λαφαγιέτ είχαν τις απαντήσεις και έτσι με το που οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους πέντε, οι δύο τους ανέλαβαν δράση και αποκατέστησαν την τάξη (60-49 στο 34’). Στα τελευταία έξι λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν με ευκολία τη διαφορά και έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-27, 51-41, 72-62
Ανά δεκάλεπτο: 19-14, 17-13, 15-14, 19-21

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 4, Ντάνστον 8, Ντάρντεν 9 (1), Παπαπέτρου, Λαφαγιέτ 11, Λοτζέσκι 13, Χριστοδούλου, Πρίντεζης 10 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 8 (2), Καββαδάς 2, Κατσίβελης 7 (2).

ΚΑΟΔ
 (Μέξας): Τρότερ 3, Χάρις 4, Γεωργάκης, Άτκινς 11 (1), Όντομ 12 (2), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 7, Ζάρας 11 (1), Λο 4, Χρυσικόπουλος 3 (1), Παπαμακάριος 7.