Παρασκευή 30 Ιανουαρίου 2015

Πρώτη ήττα στο TOP-16

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 84-70 από την Αναντολού Εφές στην Πόλη και γνώρισε την πρώτη του ήττα στο TOP-16 της Ευρωλίγκας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας με τον Βαγγέλη Μάντζαρη να σκοράρει από παντού κατάφερε να προηγηθεί με 17-18. Στη δεύτερη περίοδο η τουρκική ομάδα κατάφερε να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα του Θρύλου και έτσι η Αναντολού Εφές πέρασε μπροστά στο σκορ, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τις λύσεις και τις απαντήσεις και με τρίποντο του Όλιβερ Λαφαγιέτ στη λήξη του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 37-40.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν ήταν καλό για την ομάδα του Πειραιά. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου σκόραραν σε αυτό το διάστημα μόνο 12 πόντους και έτσι η τουρκική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί με 57-52. Με επιμέρους σκορ 10-2 στο πρώτο τετράλεπτο της τελευταίας περιόδου η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα (67-54) στο 36’. Η διαφορά στο τέλος μεγάλωσε με την ομάδα μας να γνωρίζει τελικά την ήττα με 84-70.

Δεκάλεπτα:  17-18, 37-40, 57-52, 84-70

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 4, Οσμάν 2, Περπέρογλου 8 (1), Σάριτς 4, Ντρέιπερ 14 (4), Κρστιτς 13, Λάσμε 12, Κορκμαζ, Τζάνινγκ 8 (2), Ερτέλ 9 (1), Μπιέλιτσα 10 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 12 (8ριμπ), Ντάνστον 6, Σπανούλης 2 (3ασ), Σλούκας 8 (3ασ), Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 11 (3τριπ,3ασ), Λαφαγιέτ 11 (3τριπ, 4ασ, 2κλεψ), Ντάρντεν 7 (1τριπ, 4ριμπ), Λοτζέσκι 7 (2).