Δευτέρα 12 Ιανουαρίου 2015

Σούπερ σε άμυνα και επίθεση

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 84-68 του Άρη για τη 12η αγωνιστική της Basket League και παραμένει μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο πρώτο πεντάλεπτο η ομάδα μας δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι  να προηγηθούν  με 7-11. Χάντερ και Ντάνστον έφεραν το ματς στα ίσα (11-11) στο 8’ με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 17-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους. Με τον Πέτγουεϊ και τον Λαφαγιέτ να σκοράρουν από μακρινή, αλλά και κοντινή απόσταση και έτσι η διαφορά ανέβηκε στους δέκα πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45-35).

Στην τρίτη περίοδο ο Θρύλος ήταν ουσιαστικός και θεαματικός. Η διαφορά στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου διατηρήθηκε πάνω από τους δέκα πόντους (56-43) με τους Πέτγουεϊ, Ντάνστον και Λαφαγιέτ να έχουν διψήφια νούμερα.  Η διαφορά έφτασε ως το +21 (67-46) με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 67-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έκανε συντήρηση δυνάμεων, αλλά ταυτόχρονα διατήρησε τη διαφορά πάνω από τους 15 πόντους. Τελικά ο Θρύλος έφτασε στη νίκη με 84-68.

Δεκάλεπτα: 17-17, 45-35, 67-49, 84-68

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος):  Πέτγουεϊ 15 (3τριπ, 4ριμπ, 1κοψ), Χάντερ 4, Ντάνστον 12, Σπανούλης, Ντάρντεν 7 (4ριμπ, 2ασ), Σλούκας 8 (2τριπ, 4ασ), Λαφαγιέτ 14 (3τριπ, 5ασ), Λοτζέσκι 4, Πρίντεζης 16 (1τριπ, 4ριμπ), Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 1, Κατσίβελης.

Άρης (Πρίφτης):  Πάσαλιτς 10 (2), Δήμας, Ριντ 11, Τόμας 12 (1), Πουλιανίτης 2, Χαρίσης 2, Καραθανάσης 4, Βεζένκοφ 14, Νέιμικ 2, Αντεγκμπόγιε 11.