Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2014

Ήττα στις λεπτομέρειες

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 78-74 στην έδρα της Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου του TOP-16 και μετά από οκτώ αγωνιστικές βρίσκεται στο 4-4.

Οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Βασίλη Σπανούλη, δεν άρχισαν καλά το παιχνίδι με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 9-0, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με επιμέρους 11-2 έφεραν  το παιχνίδι στα ίσα (11-11). Περπέρογλου και Σλούκας έκαναν σπουδαία δουλειά και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 21-22 υπέρ των Πειραιωτών.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι κύλησε στον ίδιο ρυθμό. Ένα κενό διάστημα στη δεύτερη περίοδο επέτρεψε στην τουρκική ομάδα να περάσει μπροστά και έτσι το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 41-38.
Στην τρίτη περίοδο με το σκορ στο 51-47, η ομάδα μας έχασε την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο μετά από το άστοχο τρίποντο του Μάντζαρη. Στη συνέχεια η ομάδα μας δέχτηκε έξι πόντους και η διαφορά πήγε στο 57-47 με την τρίτη περίοδο να τελειώνει 59-51.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Θρύλος προσπάθησε για τη μεγάλη ανατροπή, η ομάδα μας μείωσε με τον Σλούκα, τον Περπέρογλου και τον Μάντζαρη. Με το σκορ στο 74-72, ο ΜακΚάλεμπ έκανε το 76-72 με σουτ από τα τέσσερα μέτρα 20’’ πριν το τέλος και ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 41-38, 59-51, 78-74

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς):  ΜακΚάλεμπ 20, Τζάκσον, Ονάν 2, Μπιέλιτσα 8 (1), Μαχμούτογλου 3 (1), Κλέιζα 21 (2), Τουρκγιλμάζ, Σέκουλιτς 2, Σαβάς, Ζόριτς 9, Μπογκντάνοβιτς 9, Πρέλτζιτς 4.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ, Ντάνστον 9, Περπέρογλου 17 (2), Σλούκας 17 (2), Κόλινς, Σίμονς 4, Πρίντεζης 10 (1), Μάντζαρης 10 (2), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 7, Μουν .