Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2014

Έτρεχε με 105 ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός προσέφερε ουσία και θέαμα απέναντι στο Ρέθυμνο του οποίου επιβλήθηκε με 105-64. Εφτά παίκτες τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο παρκέ να τελειώσει το ματς πριν καν αυτό αρχίσει. Ντάνστον και Σπανούλης ανέλαβαν δράση και έτσι οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν 30-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περιόδου η εικόνα δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός με τον Πρίντεζη να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 16 πόντων (50-34).

Ο Μουν με τον Παπαπέτρου και τον Λοτζέσκι συνέχισαν να προσφέρουν ουσία και θέαμα στην επίθεση και η διαφορά ολοένα και ανέβαινε όσο περνούσε η ώρα. Ο Ολυμπιακός έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 20 με το δεκάλεπτο να τελειώνει 72-50. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι. Πολλά τρίποντα, πολλές όμορφες φάσεις, ουσία και θέαμα από τους παίκτες του Θρύλου και τελικά η νίκη ήρθε με χαρακτηριστική ευκολία (105-64).

Δεκάλεπτα: 30-19, 50-34, 72-50,  105-64

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας):  Μουν 15 (3), Ντάνστον 18, Σπανούλης 10 (2), Παπαπέτρου 12 (2), Σλούκας 5 (1), Κόλινς 4, Σίμονς 13, Λοτζέσκι 10 (2), Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 14, Μάντζαρης, Κατσίβελης 2.

Ρέθυμνο (Καλαφατάκης): Χαρτ 21 (2), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 7, Αγγελόπουλος 3 (1), Ράιτ 3 (1), Αντωνόπουλος, Κανονίδης, Λάτοβιτς 20 (2), Εζιόκου 4, Ντρτσα, Γκάμπριελ 6.