Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου 2013

Ο Ολυμπιακός των ρεκόρ

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας μετά τη νίκη επί της Ζιέλονα Γκόρα και έφθασε τις 10 σερί νίκες στην Ευρώπη. Δείτε ενδιαφέροντα στατιστικά για την πορεία των "ερυθρόλευκων", θυμηθείτε τους αγώνες που έδωσαν και τι έκαναν στο παρελθόν όταν προκρίθηκαν στην επόμενη φάση.

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να εντυπωσιάζει σε Ελλάδα και Ευρώπη καθώς μετά τη νίκη επί της Ζιέλονα Γκόρα έκανε το 23 στα 23. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έφθασαν σε ένα ανεπανάληπτο 10-0 στην πρώτη φάση της διοργάνωσης.

Οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν το καθήκον τους και παρότι είχαν προκριθεί πριν τον αγώνα με την πολωνική ομάδα, ήθελαν να κάνουν ένα ακόμα ρεκόρ.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης έχουν κερδίσει τον σεβασμό σε κάθε γήπεδο που αγωνίζονται και χθες (19/12) αποθεώθηκαν στην παρουσία τους από ένα ολόκληρο γήπεδο. Τέσσερις χιλιάδες Πολωνοί φίλαθλοί όρθιοι χειροκροτούσαν συνεχώς τους παίκτες του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πολύ καλό παιχνίδι και η νίκη 91-80 ήρθε με φυσιολογικό τρόπο. Πλέον, η διοργάνωση παίρνει "φωτιά" στην φάση των "16" ενώ την Δευτέρα (23/12) θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ για το Κύπελλο Ελλάδας και θα επιδιώξει να του σπάσει το ρεκόρ.

Οι "ερυθρόλευκοι" σε ορισμένα παιχνίδια κινδύνευσαν να χάσουν όπως το εντός έδρας ματς με την Ζιέλονα Γκόρα, όπου με συνεχόμενα καλάθια στα τελευταία λεπτά ανέτρεψαν την κατάσταση. Έδειξαν αστάθεια στην απόδοση τους στην διάρκεια των αγώνων και αρκετές φορές βρέθηκαν να κυνηγάνε το σκορ ενώ σε ορισμένα παιχνίδια φάνταζε δύσκολο ότι μπορούσαν να ανατρέψουν την κατάσταση.

Στην πρώτη φάση ο Ολυμπιακός έχει την τρίτη καλύτερη επίθεση με 812 πόντους και μόλις την 16η καλύτερη άμυνα. Ο Βασίλης Σπανούλης είναι πρώτος σκόρερ της ομάδας με 15.8 πόντους όπως επίσης και πρώτος στις ασίστ με 4.8 μ.ο. Ο Μπράιαν Ντάστον είναι ο πρώτος ριμπάουντερ με 63 ριμπάουντ.

Στα κλεψίματα ο Ντάστον έχει 0.9 ανά αγώνα και 1.7 μ.ο μπλοκ, δεύτερος στην διοργάνωση στην σχετική λίστα. Ο Σπανούλης είναι ο πρώτος παίκτης του Ολυμπιακού στα λάθη με 2.9 μ.ο.

Καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού στις βολές είναι ο Σπανούλης με 34/42 (80.9%). Στα σουτ δύο πόντων ο Ντάστον έχει ποσοστό 71.2% 47/66. Ο Στράτος Περπέρογλου είναι ο πρώτος στα σουτ τριών πόντων και δεύτερος στην Ευρωλίγκα με 16/30 (53.3%) και τον ακολουθεί στην 4η θέση ο Ματ Λοτζέσκι με 19/37 (51.3%). Τέλος, ο Βασίλης Σπανούλης είναι ο πρώτος σε λεπτά συμμετοχές με μ.ο 27.17.

2000-01

Πρώτος στο τρίτο γκρουπ με 7 νίκες και 3 ήττες. Ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε με δύο ήττες στα προημιτελικά από την Ταού Κεράμικα.

2001-02

Τρίτος στο πρώτο γκρουπ με ρεκόρ 10 νίκες και 4 ήττες. Έμεινε εκτός F4 καθώς τερμάτισε δεύτερος πίσω από τον Παναθηναϊκό στον όμιλο που συμμετείχε και η ΑΕΚ.

2002-03

Ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με ρεκόρ 7 νίκες και ισάριθμες ήττες και δεν προκρίθηκε στο F4 καθώς αποκλείστηκε στην φάση των "16" στον όμιλο που συμμετείχε η Μπαρτσελόνα η οποία κατέκτησε το τρόπαιο.

2003-04

Την σεζόν 2003-04 συμμετείχε στο τρίτο γκρουπ και τελείωσε την πρώτη φάση με 7 νίκες και 7 ήττες. Στην φάση των "16" έμεινε τελευταίος στο γκρουπ με μόλις μία νίκη σε έξι ματς.

2004-05

Στην χειρότερη του χρονιά στην Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός αποχαιρέτησε πρόωρα την διοργάνωση αποκλειόμενος στην κανονική περίοδο καθώς έμεινε προτελευταίος με τέσσερις νίκες και 10 ήττες.

2005-06

Επιστροφή με σχετική επιτυχία την σεζόν 2005-06. Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε ως πέμπτος στην κανονική περίοδο με 7 νίκες και ισάριθμες ήττες και πέρασε στα πλέι οφ ως δεύτερος του 4ου ομίλου πίσω από την Μπαρτσελόνα. Στα πλέι οφ αποκλείστηκε από την Μακάμπι με 2-1 στις νίκες.

2006-07

Ο Ολυμπιακός την σεζόν 2006-07 προκρίθηκε στο TOP 16 από την κανονική περίοδο ως τρίτος με σκορ 10-4. Στην επόμενη φάση έμεινε δεύτερος πίσω από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με ρεκόρ 3-3 αλλά η πορεία του σταμάτησε στην φάση των "16" από την Ταού Κεράμικα με δύο ήττες.

2007-08

Με το συνηθισμένο του 7-7 ο Ολυμπιακός πήρε το εισιτήριο για το TOP 16 ως πέμπτος. Προκρίθηκε στα πλέι οφ ως δεύτερος με ρεκόρ 4-2 πίσω από την Μακάμπι αλλά και πάλι αποκλείστηκε από την ΤΣΣΚΑ με σκορ 2-1 στις νίκες.

2008-09

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στα φάιναλ φορ μετά από πολλά χρόνια αλλά δεν κατάφερε να πάρει το τρόπαιο. Πέρασε την κανονική περίοδο ως δεύτερος πίσω από΄την Μάλαγα με ρεκόρ 6-4. Στο TOP 16 τερμάτισε πρώτος με 5-1 ενώ στα πλέι οφ απέκλεισε την Ρεάλ Μαδρίτης (3-1).

2009-10

Τερμάτισε πρώτος στην κανονική περίοδο την σεζόν 2009-10 με 8 νίκες και 2 ήττες και πρώτος στο TOP 16 με 5 νίκες και μία ήττα. Στα προημιτελικά αντιμετώπισε με 3-1 νίκες επί της Πρόκομ. Οι "ερυθρόλευκοι" έφθασαν μέχρι τον τελικό αποκλείοντας στα ημιτελικά την Παρτιζάν.

2010-11

Την σεζόν 2010-11 με 7 νίκες και 3 ήττες προκρίθηκε ως πρώτος στον επόμενο γύρο και ως πρώτος προκρίθηκε από την φάση των "16" στα προημιτελικά. Η Σιένα αποδείχθηκε πολύ δύσκολος αντίπαλος και παρά την ευρεία νίκη στο ΣΕΦ στον πρώτο αγώνα, οι "ερυθρόλευκοι" έμειναν εκτός F4.

2011-12

Πριν δύο χρόνια ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης. Πέρασε στο TOP 16 ως δεύτερος πίσω από την Ουλκέρ με ρεκόρ (7-7) και επίσης ως δεύτερος στα προημιτελικά πίσω από την ΤΣΣΚΑ με ρεκόρ (3-3). Στους "8" η Σιένα δεν αντιστάθηκε στην δυναμική της ομάδας του Ντούσαν Ίβκοβιτς. Ο Ολυμπιακός πήρε το εισιτήριο για το F4 (3-1) και με δύο επικά παιχνίδια απέναντι στην Μπαρτσελόνα και την ΤΣΣΚΑ στον τελικό κατέκτησε το τρόπαιο.

2012-13

Back to back για τον Ολυμπιακό που αναδείχθηκε για δεύτερη σερί χρονιά πρωταθλητής Ευρώπης. Τερμάτισε ως δεύτερος στην ισοβαθμία στον πρώτο γύρο (8-2) με την Ζαλγκίρις. Στο TOP 16 με ρεκόρ 9-5 βγήκε δεύτερος ενώ στα προημιτελικά απέκλεισε την Εφές με 3-2. Στα ημιτελικά νίκησε την ΤΣΣΚΑ με 69-52 και στον τελικό την Ρεάλ με 100-88 κατακτώντας για τρίτη φορά στην ιστορία του το βαρύτιμο τρόπαιο.

Πηγή: sport24.gr